Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malá vyprávění z velkých cest

25. 6. 2009

Malá vyprávění z velkých cest

Obrazek

je souborem vyprávění účastníků projektu Tóny v Evropě,

spontálně popisující  dojmy a zážitky  

z návštěvy italských muzikantů  v Rychnově nad Kněžnou

a následně i z výpravy českých muzikantů do italského Alliste

 

První výměnný pobyt se uskutečnil v termínu od 25.4. do 4.5.2008, kdy celkem  53 členná italská výprava  žáků a  pedagogického doprovodu ze školy  Istituto comprensivo statale „Italo Calvino“v Alliste zavítala do Rychnova nad Kněžnou

Během tohoto výměnného pobytu navštívila italská výprava Prahu, častolovickou zámeckou zahradu,  hrad Potštejn,  automobilku v Kvasinách,  Neratov a Masarykovu chatu v Deštném. Italové z malého městečka Alliste  na úplném jihu Itálie  byli však nejvíce  ohromeni sněhem, jehož pozůstatky objevili na hraničním přechodu s Polskem  v Orlických horách.   Setkání vyvrcholilo v sobotní podvečer 3.5.2008 ve velkém sále Společenského sále v Rychnově za přítomnosti řady oficiálních hostů, kdy se uskutečnil společný koncert obou orchestrů, na který se soubory intenzivně připravovaly celý týden a během kterého zazněly mimo jiné i tóny Smetanovy Vltavy. 

 

V rámci hlavní aktivity celého projektu vycestoval  v termínu od 14.5. do 26.5.2009 český soubor čítající  22 osob  oplatit návštěvu svým italským kamarádům   

Vzdálenost téměř 2000 km  překonali mladí muzikanti bez nejmenších problémů a již v soboru 16. května  se v dopoledních hodinách vítali se svými  italskými kamarády, se kterými se téměř  před rokem (4.5.08) loučili  po prvních společně prožitých 10ti dnech v Rychnově nad Kněžnou.  Radost, úsměvy a vřelá objetí doprovázely první okamžiky v partnerské škole, kde bylo pro české cestovatele připraveno i  „pravé italské občerstvení“.

      V rámci  10ti denního  pobytu se konaly především společné zkoušky všech muzikantů a příprava závěrečného koncertu.  Zároveň navštívila  česká výprava ve společnosti svých italských přátel  ZOO Safari ve Fasanu včetně zábavního parku, tradiční historické městečko Alberobello, které je známé díky své unikátní architektuře, kde jsou zdejší domky postaveny ve stylu  tzv. trulli, které jinde na světě nenajdete, dále starobylý přístav a město na opevněném skalním ostrově Gallipoli,  městečko Ostuni, jehož domy svítí pohádkově orientální bělostí a patří k nejmalebnějším v regionu. Nelze opominout ani návštěvu  Baziliky ve městě Loreto, či návštěvu špičky podpatku Italské boty zvané Capo Santa Maria di Leuca, přezdívané také  jako „konec světa“, kde se z jedné strany rozprostírá Jónské moře, do kterého z druhé strany doráží  moře Jaderské.

     V rámci společných programů docházelo k předávání různorodých informací o  domovských zemích, což v podání dětí především základních škol,  vyvolávalo občas úsměvy na tvářích dospělých.  Nicméně úroveň znalostí v  rámci soutěže  „Co víš o partnerské zemi“  překvapila všechny přihlížející, neboť kladené otázky a zejména povětšinou správné odpovědi  svědčily o  rozsáhlém povědomí obou týmů o  partnerském zemi. S blížícím se koncem výměnného  pobytu se blížily i společné koncerty - dne 21.května pod širým nebem na náměstí v Alliste  a v sobotu 23.května  v divadle v Tavianu, při kterých zažili mladí muzikanti pravý nefalšovaný italský temperament. Vejvodova Škoda lásky  a typická salentinská Pizzica  nejen roztleskaly,  ale i roztančily přihlížející diváky.

 

Zážitky a zkušenosti  dětí a pedagogů Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou, které získali díky projektu Tóny v Evropě, realizovaného z programu Comenius podpořeného Evropskou komisí,  jsou slovy nepopsatelné.    

Přiložená vyprávění účastníků, zpracovaná adekvátně k věku pisatelů, jsou jenom dalším důkazem  o naplnění cílů realizovaného projektu.

 

Obrazek